
Storkdale Fellpony
Rasa fell pony
Pochodzenie Wielka Brytania
Wzrost wg standardu rasy do 142 cm, średnio 137 cm ale zdarzają się osobniki większe nawet do 145 cm.
Maść głównie kara, a także siwa i gniada, z odmian jedynie mała gwiazdka i skarpetka na tylnych nogach dozwolona.
Rasa ta, jedna z dziewięciu rodzimych brytyjskich ras kuców, powstała w pólnocnych rejonach W.Brytanii, w górach Pennińskich i na dzikich torfowiskach Westmorland i Cumberland. Pochodzi najprawdopodobniej od starego konia fryzyjskiego, który przybył do W.Brytanii wraz z mieszkańcami Fryzji, którzy stanowili pomocnicze siły dla rzymskich legionów, stacjonujących w północnej Europie. Duży wpływ na rozwój rasy miał także, wymarły w XIX wieku, szybki i silny szkocki kuc Galloway.
Kuce fell , opisywane jako "twarde jak stal" w XVIII i XIX wieku były szeroko wykorzystywane jako konie juczne , do transportowania rud ołowiu i żelaza do portów. Przeciętne obciążenie na jednego kuca wynosiło 95 kg i tygodniowo pokonywały one ok. 380 km. Fell zasłynął też jako doskonały kłusak, pracujący pod siodłem i w zaprzęgu. Dziś jest wszechstronnym, rodzinnym koniem, który świetnie radzi sobie w niemal każdej dziedzinie jeździectwa.
Anglicy mówią : "you can't put the fell pony to the wrong job" co w wolnym tłumaczeniu znaczy, "nie ma takiej pracy, której fell by nie wykonał". Felle z powodzeniem startują w zawodach ujeżdzeniowych, zaprzęgowych a nawet skokowych, świetnie nadają się do rajdów i trekkingu, a ze względu na swój łagodny i opanowany charakter są idealne do nauki jazdy dla dzieci i dorosłych, mogą wykonywać drobne prace polowe, pracować jako zwierzęta juczne, a także występować na arenie jako konie pokazowe. Jej Wysokość Królowa Elżbieta II, jest honorowym patronem związku hodowców tych koni, a także wieloletnią propagatorką tej rasy, ma własną hodowlę felli . Do dziś , w wieku 90 lat dosiada swojej ulubionej klaczy i przechadza się po pałacowym parku a jej mąż Ksiaże Filip, startuje czwórką fellli w zawodach zaprzęgowych. Do tego nalezy dodać ich niebywałą odporność i siłę, długowieczność, małe wymagania żywieniowo/mieszkaniowe- moga z powodzeniem być trzymane cały rok na dworze, wystarczy mała wiatka i trochę siana.........